Zasady bezpiecznego korzystania z internetu
- Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
- Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
- Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią.
- Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
- Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
- Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz żeby oni traktowali Ciebie.
- Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie zawsze podawaj ich źródło pochodzenia.
- Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych.
- Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
- Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
- Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
- Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp.
- W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Wybierz i zainstaluj odpowiedni program antywirusowy.
Drogi uczniu!
- Zaniepokoiło Cię coś podczas korzystania z Internetu?
- Ktoś wypytuje Cię o imię, nazwisko, wiek, adres?
- Prosi o zdjęcie? Namawia na spotkanie?
- Podałeś komuś poznanemu przez Internet swój adres domowy i boisz się, co będzie dalej?
- Dostajesz obraźliwe, wulgarne wiadomości?
- Ktoś wypisuje kłamstwa na Twój temat?
- Przypadkiem otworzyła Ci się „dziwna” strona internetowa?
- Nie wiesz, co zrobić?
- Znasz kogoś, komu trzeba pomóc w podobnych sytuacjach?
Porozmawiaj o tym ze swoimi rodzicami, nauczycielem lub pedagogiem szkolnym!
Możesz również skontaktować się z helpline.org.pl telefonicznie: 0 800 100 100 lub wysyłając e- maila:
Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet". Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa uczniów w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.
W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.