Bezpieczny internet

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu

1. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego  adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
  2. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
  3. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią.
  4. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
  5. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
  6. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz żeby oni traktowali Ciebie.
  7. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie zawsze podawaj ich źródło pochodzenia.
  8. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne!  Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych.
  9. Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
  10. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia  i strzeż go jak oka w głowie.
  11. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
  12. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp.
  13. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer.  Wybierz  i zainstaluj odpowiedni program  antywirusowy.

Drogi uczniu!

• Zaniepokoiło Cię coś podczas korzystania z Internetu?
  • Ktoś wypytuje Cię o imię, nazwisko, wiek, adres?
  • Prosi o zdjęcie? Namawia na spotkanie?
  • Podałeś komuś poznanemu przez Internet swój adres domowy i boisz się,  co będzie dalej?
  • Dostajesz obraźliwe, wulgarne wiadomości?
  • Ktoś wypisuje kłamstwa na Twój temat?
  • Przypadkiem otworzyła Ci się „dziwna” strona internetowa?
  • Nie wiesz, co zrobić?
  • Znasz kogoś, komu trzeba pomóc w podobnych sytuacjach?

Porozmawiaj o tym ze swoimi rodzicami, nauczycielem lub pedagogiem szkolnym!

Możesz również skontaktować się z helpline.org.pl telefonicznie: 0 800 100 100 lub wysyłając e- maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest  Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet". Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa uczniów w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.